Doğal Backlink Nedir? Backlink'de Doğallık Yöntemlerini Kullanmak

Backlink Doğallığı Neden Önemlidir?

Google öyle bir algoritmaya sahiptir ki, tavsiye edilen ve sevilen siteleri sıralamalarda yükseltir.

Backlink’i tanımlayalım:

Backlink birbirlerine bağlı halkalardır, bu halkalar döngü şeklinde devam eder. Google bot (A) sitesine girdiğinde (B) sitesine verilen linke tıklar ve (B) sitesine gider. (B) siteside (C) sitesine link verdiyse o siteye gidecektir. Bunu daha ayrıntılı olarak Sayfalar arası link döngüsü makalemde açıklamıştım.
Backlink denilen şey bir nevi tanıtımdır ve tavsiye edilen linktir. Bunlar DoFollow(Siteye Kefil Olmak) ve NoFollow(Siteye Kefil Olmamak) olarak 2 ye ayrılır.

Neden Backlink Önemlidir?

Şöyle bir örnek vererek başlayalım:
Mesela siz bir hizmet aldınız, Ford firmasından yeni bir araba aldınız ve bu arabayı çok beğendiniz. Ertesi gün arkadaşınızı arabanıza bindirdiniz ve arkadaşınız arabanızı çok beğendi. Arkadaşınızda aynı arabayı satın almak istedi ve arabanızı aldığınız adresi verdiniz. Arkadaşınızda bu adrese gidip oradan aynı arabayı veya başka bir arabayı satın aldı. Sonuçta hizmet aldığınız yeri popüler hale getirmiş oldunuz.
İşte backlinklerinde mantığı budur, ne kadar çok kaliteli ve doğal backlink alırsanız o kadar çok yükselirsiniz.

Biz hep backlinki düşünürüz ve her yere sitemizin linkini eklemeyi isteriz. Ne kadar doğru?
Örneğin bu hatayı adeta çöplüğe dönmüş blog sitelerine sitesinin linkini ekleyip yapanlar var.

Oysaki, daha az linki olan bir yerden link aldığımızda bu bize inanılmaz fayda sağlayarak yükseltir. Peki biz ne yapıyoruz? gidip sağa sola backlink kasıyoruz. Bu çok yanlış bir tekniktir. Yapılmaması gerekir. Örneğin bazı sitelerde soru sorarak bile backlink kazanabilirsiniz, işte doğallık böyle elde edilir. Backlink alırkende mümkün oldukça sitenize 3 den az link vermeye gayret gösterin.

Bilmelisiniz ki, Google doğal ve az linkli sayfalardan alınan backlinklere daha çok önem vermekte, ve sitenizi en üst konumlara taşımaktadır. Bu yüzden çok az linki olan kaliteli sayfalardan backlink almaya gayret ederseniz siteniz açısından daha çok fayda sağlayacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz

Onay yazın: