Google Denemelerindeki Yanlışlık ve Yayınlanan Özür Mesajı

Matt Cutts Google SEO sorumlusu ve anti suistimal ekibinin başkanı, SEO konusunda çalışmalar gerçekleştirip açıklamalar yapıyor.

Bir önceki açıklamasında: Aşırı derecede SEO uygulaması yapılmış web sitelerini tespit ederek sıralamalarda düşüreceğiz. Daha adil bir rekabet ortamı oluşturmak için çalışıyoruz. Özgün içeriği olmayan ve aşırı derecede seo uygulanmış web sitelerini tespit ederek ceza vereceğiz şeklinde sözler sarf etmişti.

Web’i daha temiz ve kaliteli hale getirmek için Matt Cutts sürekli bir çalışma içerisinde, Türkiye’de birçok kelimedeki dalgalanmalardan da anlaşılıyor. İçeriği kaliteli web siteleri de şu anda ciddi bir düşüş yaşamaktadır.


Dünkü olan olaylar 25 Nisan 2012

Toplu bir sıralama değişimi yaşandı, arama sonuçlarında listelenen web siteleri konumunu kaybetti. Birçok web sitesi hedef kelimelerinde kayboldu. Aynı sorun 2010 yılındada yaşanmıştı.

Bu durum daha sonra düzeldi ve Matt Cutts Google+ sosyal ağında bir özür mesajı yayınladı.

Matt Cutts’ın yayınladığı özür mesajı

“Şunu belirtmek isterim ki beklemedeki domainler için sınıflandırıcımız yanlışlık eseri boş olan birkaç dosyayı okumuştur. Sonuç olarak, aslında beklemede olmayan siteleri öyleymiş gibi sınıflandırdık. Bunun için özür diliyorum; mesele şuan düzeltilmiş gibi görünüyor ve bu durumun bir daha yaşanmaması için neler yapacağımızı araştırıyoruz” dedi.

Backlink tarihe mi karışıyor diye bazı iddialara açıklık getirmek gerekirse

Backlink ile yükselme algoritması ortadan kaldırılacak diye bir çok iddia var , bu konu ne kadar doğru bilmiyorum ama eğer böyle bir şey olursa büyük sitelerin sonu bile olabilir. Google tam bir kaosa gidebilir. Çünkü köklü bir algoritma değişikliği sıkıntı ve problemleride beraberinde getirecektir. Bence backlink algoritmasının ortadan kalkması ve sadece kaliteli içerik olması daha köklü bir kaos olabilir. Bu konuda mantıklı düşünmek gerekli.

Böyle bir algoritma değişikliği olduğunu varsayarsak

Yazarların siteleri tavan yapar, tavsiye edilen siteler hızla bir düşüş içerisinde olur.

Bu yüzden backlink algoritmasının tamamen kaldırılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Çeşitli stratejiler geliştirebilir fakat tamamen kaldırılması Google’ı bir kaosun içine sürükleyecektir ve kişiler anternatif arama motorlarına yönecektir.

İlerleyen günlerde Google içerisinde neler yaşanacağı merak konusu, Matt Cutts günümüzde sürekli artmakta olan SEO sektörüne yönelik bir çok çalışmalar gerçekleştiriyor. Çalışmaların sonucunun da ne olacağı merak ile bekleniyor.

Yorum Yapabilirsiniz

Onay yazın: