Google SEO Cezaları Nelerdir? Nedenleri ve Sebepleri Nedir?

Google cezaları site içindeki ve dışındaki faktörlerin kötü ve kalitesiz olması nedeniyle ortaya çıkar. Google tarafından seo cezaları alan web siteleri, Google arama motorunun kalite yönergelerini ihlal etmektedir.

Google SEO cezaları nelerdir?

 1. Sandbox (Web sitesine diğer sitelerden aniden aşırı otomatik bağlantı gelmesiyle veya suistimaller ile ya da Google arama motoruna sürekli olarak otomatik sorgular göndererek oluşur.)
 2. Ban Cezası (Google arama motorundan bir daha listelenmemek üzere web siteniz ihraç edilir.)
 3. Manuel Spam (Çok fazla sayıda düşük kalitede bağlantı gelmesiyle, web sitesi içerisinde kopya oranının fazlalaşması ve abartılarak yapılan spam nedeniyle meydana gelir.)
 4. Kelime Filtreleri (Doğal olmayan backlink alımlarıyla, sitenin düşük kalitede olması ve spam barındırmasıyla ortaya çıkar.)
 5. Diğer Cezai Faktörler

Google cezalarının sebebi nedir?

İçeri ve dışarı faktörler

 • Düşük kaliteli spam içeren bir yazı
 • Düşük kaliteli içeriği olan bir web sitesinin spam yapması
 • Yeni bir web sitesinin sayfasını spam ile doldurması
 • Web sitesine kısa sürede çok fazla sayıda düşük kaliteli ve kötü backlink gelmesi
 • Yeni bir web sitesinin kopya içerik yayınlayıp spam işlemleri yapması
 • Google arama motoruna farklı, ziyaretçilere farklı sayfa gösterme işlemi yapmak
 • Google arama motoruna sürekli olarak otomatik sorgular göndermek (pingler vb.) uygulamalar yapmak
 • Sayfada bulunan yazı oranının abartılması ve spam içermesi
 • Google web report kısmından web sitesini şikayet eden kişi sayısına bağlı olarak cezai olayın gerçekleşmesi

İçeride Gerçekleşen Dönüşümleri İyileştirin!

Bu tip işlemler web sitenizin ceza almasına neden olmaktadır. Bu uygulamaları yapmak yerine, insanlara hizmet edin. Onların gerçekten neye ihtiyacı var? Ne arıyorlar? Ne bulmak istiyorlar? Sayfadan neden ayrılıyorlar? İnsanlar neden web siteme katılmıyor ve içeriklerimi paylaşmıyor gibi soruları kendinize yöneltin. Yukarıda yazılı olan faktörleri sakın web sitenize uygulamayın. Her zaman doğallıktan yana olup, insanlara hizmet edin ve onlara istediğini verin, veremiyorsanız kendinizi sorgulayın. Google arama motorunada abartmadan istediklerini verdiğinizde bu işlemleri yapmamanız gerektiğini anlayacaksınız.

Olası olumsuz durumların önüne geçmek mümkündür. Web sitenize gelen kalitesiz, kötü linkleri reddederek ve sitenizi baştan sona gözden geçirerek web sitenizin ceza almamasını sağlayabilirsiniz. Web siteniz ceza almışsa alınan cezadanda bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Onay yazın: